2020: Zoom na Forum

Szanowni Państwo,

Od ponad dwudziestu lat filarami, na których opiera się misja Forum Dialogu, są edukacja, relacje, aktywizm i wiedza. Wyzwania, które przyniósł rok 2020, zmusiły nas do zadania sobie pytania, jak te wartości dalej skutecznie wcielać w życie w nowych trudnych warunkach. Od początku pandemii wiedzieliśmy, że dostosowując nasze działania do zmienionych okoliczności, nie możemy stracić tych wartości z horyzontu. W kolejnych rozdziałach tego raportu prezentujemy Państwu, jak podeszliśmy do tego zadania.

Przeniesienie do internetu naszych działań programowych, które w ogromnej mierze opierały się na bezpośrednim dialogu i spotkaniach, było nie lada wyzwaniem, podobnie jak przeniesienie w tryb zdalny codziennej pracy zespołu. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowych warunkach. Cykl spotkań Zoom na Forum umożliwił nam utrzymanie bliskich relacji z naszymi przyjaciółmi na całym świecie. Stworzyliśmy regionalne grupy Liderów Dialogu, dzięki którym aktywistki i aktywiści z całej Polski mogli integrować się i działać razem na poziomie lokalnym. Dzięki Szkole Dialogu online udowodniliśmy, że edukacja o relacjach polsko-żydowskich również w trybie zdalnym może angażować młodych ludzi i skutecznie kształtować ich postawy. Powołaliśmy Radę Programową Forum Dialogu złożoną z wybitnych uczonych, ekspertek i ekspertów zajmujących się szeroko pojętymi relacjami polsko-żydowskimi oraz edukacją.

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu, naszych współpracowników, przyjaciółek i przyjaciół Forum jest dziś jeszcze silniejszą i bardziej doświadczoną organizacją.

Niewątpliwie jednak rok 2020 był dla nas również rokiem wielkich strat. 15 sierpnia odszedł nasz drogi przyjaciel i mentor, Henryk Wujec, legendarny bohater Solidarności, który od początku istnienia Forum pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji. To on uczył nas, czym jest prawdziwy dialog, oparty na empatii i szacunku. Zrobimy wszystko, aby realizując misję Forum, pozostawać wiernymi wartościom, które reprezentował.

Mam poczucie, że mimo osobistych problemów i niepokojów społeczność Forum jednoczyła się wokół naszej misji, w przekonaniu, że nie traci ona na znaczeniu. Zaufanie naszych przyjaciół i przyjaciółek w Polsce i za granicą pomaga nam się rozwijać i pracować nad odbudowywaniem więzi między współczesną Polską a Żydami na całym świecie.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Andrzej Folwarczny
Prezes Forum Dialogu